Oprava autolaku

Technologie rozstřiku

VIDEO UKÁZKA TECHNOLOGIE ROZSTŘIKU

 

Už je to dlouhá řada let, kdy se rozstřik do sousedících dílů stal standardním postupem v procesu lakování. Přesto ale pořád existují kverulanti, kteří jsou přesvědčeni, že to jde i jinak. Na konci opravy se však ptají „Proč ten odstín nesedí?“. Jaké jsou jejich nejčastější argumenty?

Vždycky to sedělo, tak proč ne teď?

Nesedí a velmi pravděpodobně sedět ani nebude. Takzvanému lakování do hrany už opravu odzvonilo. Přestože nejoblíbenější barvou posledních let je bílá, přibližně 80 % všech vyrobených odstínů je však metalických, perleťových nebo efektních. Tyto barvy obsahují částečky hliníku, různých nerostů nebo syntetických slíd. V opravárenství není technicky možné přesně napodobit výrobní lakování a „poskládat“ ty to částečky do takové pozice, která by byla shodná s originálem, vytvářela stejný efekt a vnímání odstínu. Z tohoto důvodu je nutné oko pozorovatele oklamat vytvořením plynulého přechodu, tzv. do ztracena, ve kterém se jeví původní a lakované části jako barevně zcela shodné.

U nemetalických (pastelových) barev je rozstřik také jistotou. Některé dokonce nesou stejné kódové označení a stejný název. Kdybychom ale postavili vedle sebe vozy vyrobené v různém období nebo dokonce v jiné zemi, zjistíme, že je jejich barevnost mnohdy až zásadně rozdílná. Výběr správného odstínu či pododstínu, díky tomu klade na lakýrníka nebo koloristu velmi vysoké nároky. Přestože máme k dispozici mnoho moderních koloristických nástrojů, konečné rozhodnutí vždy záleží na konkrétním pracovníkovi. Zde ale hrají roli faktory jako např. momentální dispozice, úroveň a typ osvětlení, barvocit atd.  Z těchto důvodů je třeba se vyhnout rizikům a automaticky rozstřiky provádět, tedy postupovat v souladu se standardními technologickými postupy opravy.

Pojišťovna rozstřiky přeci neschvaluje

Pojišťovny patří mezi největší subjekty, které hradí faktury za opravy havárií. Způsob a rozsah opravy se proto předem s nimi schvaluje. V dobách minulých likvidátoři o nutnosti rozstřiku často polemizovali a viděli jej jen jako navýšení ceny. V některých „servismanech“ tato zkušenost zůstala a obávají se i nyní rozstřiky dělat, přestože již ve vztahu k tomuto postupu nemají pojišťovny žádné výhrady. Je to také především díky jejich odbornému vzdělávání. Vždyť jen u nás v Interactionu jsme v posledních třech letech proškolili více než 200 pracovníků všech renomovaných pojišťoven.

Jak to vidí výrobce?

Všichni zástupci (importéři) výrobců automobilů svým partnerům automaticky doporučují rozstřiky. Někteří již toto doporučení rozšířili i na lakování plastových nárazníků. Čím dál tím častěji totiž nárazník pohledově tvoří jednolitý blok s blatníky. Není tedy vhodné, aby se od sebe odstíny lišily. V praxi se můžeme setkat s odlišným odstínem plastových dílů z výroby, která je daná technologií výroby vozů. Při opravě by nám ale zákazník rozdílné odstíny velmi pravděpodobně neodpustil.

Zákazník to určitě nezaplatí

Může nastat situace, kdy díl, do kterého se provádí rozstřik, má poškození (škrábanec, otlučení od kamínku apod.). Pojišťovna v tomto případě hradí rozstřik, ale již ne opravu poškození, které s pojistnou událostí nemá nic společného. Takové poškození by bylo dobré před rozstřikem opravit. Vždy je nezbytně nutné zákazníkovi důkladně vysvětlit, proč by se taková oprava měla provést a jaká finanční participace s tím souvisí. Včasné a správné vysvětlení je vždy povinností přejímacího technika.

Něco na závěr

Výsledkem neprovedení rozstřiku z důvodu neznalosti nebo „úspory“ je jednoznačný prodělek. 
Nepovedený díl se musí předělat, tedy znovu obrousit, zamaskovat, tentokrát již udělat rozstřik, spotřebovat další materiál, spotřebovat energie na provoz kabiny, promrhat čas, který bylo možné věnovat již další zakázce a zklamat zákazníka, že jeho oprava se ještě o nějaký čas pozdrží. Stojí tohle všechno za to?


Video 

 


 

<< zpět

 

Míchání autobarev

Barvy Laky Růžička nabízejí vysoce kvalitní a cenově dostupný lakovací systém od nejvýznamnějšího výrobce barev firmy Akzo Nobel.

Míchání fasádních barev

Nejrozmanitější škálu barevných odstínů nabízí program fasádních barev a omítek prodejny Barvy Laky Růžička. Objevte nejlepší barvu pro váš dům!

Barevné bytové studio

Vyberte si v bytovém studiu Barvy Laky Růžička z nejpestřejší palety interiérových barev odstín, který nejlépe ladí s duší vašeho domova.